سِرتق
سلام به Ratons De Bibliotecas 
قالب وبلاگ

شاید تا آخر عمرم هم تصور نمی کردم که یک برنامه تلویزیونی تا این اندازه روی من تاثیر بگذارد. اما از خلاف آمد عادت چنین شد و این اتفاق رخ داد. برنامه «هزار و یکشب» در شب های شنبه واقعا دیدنی است. مجری قوی برنامه به خوبی به ادبیات اشراف دارد و انصافا به موضوعات به خوبی اشاره می کند. از ادبیات داستانی در ایران گرفته تا ترجمه و متون کهن و شعر. مهمانان برنامه هم به خوبی انتخاب می شوند و این در کیفیت برنامه خیلی تاثیرگذار است.

امشب در برنامه مصطفی رحماندوست جمله ای گفت که پشتم لرزید. موضوع برنامه امشب(17 تیر 1390) برنامه به استاد مهدی آذر یزدی اختصاص داشت. در بخشی از برنامه که مجری پیامک های ارسالی را برای خوانندگان می خواند، بسیاری از بینندگان اشاره می کردند که با توجه به رواج CD  و DVD و بازی های کامپیوتری دیگر بچه ها به سمت کتاب نمی روند. برخی ها عنوان می کردند که تلویزیون مانع از ایجاد جاذبه برای کودکان جهت مطالعه و کتابخوانی می شود و .....

بعد از این صحبت ها مصطفی رحماندوست دوست داشتنی خیلی آرام و متین گفت: این کسانی که وسایل ارتباطی جدید را دلیل دوری کودکان خود از کتاب و کتابخوانی عنوان می کنند باید به این نکته توجه کنند که نقیض این حرف هم می تواند گفته شود. در حال حاضر در کشورهای پیشرفته که وسایل ارتباط جمعی در میان آنها به مراتب بیشتر از ماست، میزان سرانه مطالعه خیلی بیشتر است. با توجه به آخرین آماری که من به یاد دارم کشورهای کانادا و سوئد در میزان ساعات مطالعه در رتبه های برتر قرار دارند و ما در رتبه 90 هستیم. اگر واقعا این عامل تاثیرگذار بود چرا در آن کشورها این اتفاق نیافتاده است. از ماست که برماست. زمانی که پدر و مادر تا بوق سگ(عین کلمه مصطفی رحماندوست) می نشینند و به برنامه های تلویزیون تماشا می کنند چگونه می توانیم از کودکان خود بخواهیم که کتاب بخوانند یا بیشتر مطالعه کنند؟؟؟؟؟

چیزی نمی گویم چون هر هر حرفی اطاله کلام است. تنها یک جمله «از ماست که بر ماست». 

[ ۱۳٩۱/٤/۱۸ ] [ ۱:۳٩ ‎ق.ظ ] [ مهدی سرایی (گابیتو) ]

وقتی سخن از نجف دریابندری به میان می‌آید، زبان ناخود آگاه الکن می‌شود(حداقل برای من این گونه است). ترجمه‌های هنرمندانه و محشری که وی از ادبیات غرب انجام داده چیزی برای گفتن باقی نمی‌گذارد؛ جز افسوس که چرا وی ترجمه‌های بیشتری انجام نداد.  اگر هم کسی نقل قولی از این مترجم برجسته بر زبان می‌آورد(مانند من) نه به این دلیل است که این استاد مسلم ترجمه خیلی خوب بر زبان سوار بوده بلکه  بیشتر برای اعتبار دادن و محکم کردن سخنان خود دست به این کار می زند؛ « آفتاب آمد دلیل آفتاب/ گر دلیلت باید از وی رو متاب».

دیدن کتاب «چنین کنند بزرگان نجف دریابندری» پشت ویترین کتاب فروشی ای در انقلاب بهانه ای شد، برای خرید این کتاب و نوشتن از این مترجم نام آشنای آبادان. مدت ها بود که این کتاب چاپ نمی شد و بساطی های راسته انقلاب خوب از فروش این کتاب برای خودشون بازاری درست کرده بودند.

تاریخ چاپ کتاب به سال 79 باز می گردد، اما خیلی خوشحال شدم که توانستم نسخه ای از این کتاب را که ناشری منتشر کرده است و می توانم نسخه ای از این اثر را برای خودم داشته باشم. ساوجی در کتاب «گفت و گو با نجف دریابندری» چند تا سوال هم از استاد در مورد این کتاب پرسیده بود. در روزگاری که بخش هایی از این کتاب برای اولین بار در یکی از مجلات چاپ شده بود، برخی ها زبان گلایه گشوده بودند و گفته بودند که اصلا چنین نویسنده ای وجود ندارد و دریابندری از خودش نوشته و به نام ویلیام کاپی این مطالب را منتشر می کند. نجف دریابندری که از گذشته به رک گویی شهرت دارد، در پاسخ  خودش نه گذاشته بود و نه برداشته بود، و عنوان کرده بود« اون هایی که این نویسنده را ندیده اند مشکل از خودشونه».

اما این روزها نجف دریابندری، نجف دریابندری سابق نیست. بعد از سکته مغزی که استاد داشت، چند وقتی بود که از ترجمه و این بحث ها دور شده بود. اما چند وقت پیش خبر رسید که استاد داره کلیه داستان کوتاه های همینگوی رو ترجمه می کند. شخصا امیدورام که این ترجمه ها هرچه زودتر به پایان برسند و منتشر شوند و آخرین ضربه استاد را هم ببینیم.

البته در این مدت که استاد مریض شده بود چند کتاب از استاد منتشر شد، یکی از اونها «تاریخ فلسفه غرب» برتراند راسل بود. این کتاب مدت‌ها چاپ نمی‌شد و چاپ آخر هم کتاب در چند جلد منتشر شده بود. اما این بار در یک جلد و بسیار وزین منتشر شده است. دومی هم «از این لحاظ» بود که گلچینی بود از مقدمه‌های دریابندری برای کتاب‌هایش. 

پی نوشت: این مطلب را از اسفند ماه نوشته بودم تا اینکه امروز با وقفه‌ای 4 ماهه منتشر شد. بعد از این فعال‌تر خواهم بود. 

[ ۱۳٩۱/٤/۱٢ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی سرایی (گابیتو) ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

کتابخوان و کارمند حوزه فرهنگ
موضوعات وب
صفحات دیگر
امکانات وب